1 závod, 3 sportovní disciplíny, nekonečné emoce

Byli jsme společně s Mírou při jeho přípravách na Xterra a odhalili jsme všechna jeho tajemství, když jsme se dozvěděli jeho tipy a zvyklosti při tréninku: od cviků, které prováděl, až po nutriční režim, který dodržoval, a zařízení, která používal. Nyní nastal čas nahlédnout do nitra tréninku: důkladný průzkum každé ze tří sportovních disciplín triatlonu Xterra: plavání, jízda na kole a běh.

Plavání vzbuzuje během závodu obrovské emoce:  zatroubení, kterým se ohlašuje start závodu, následované sledováním sportovců, které po vnoření do vody náhle opouští nervozita a tréma běžně zažívaná před závodem, a přichází poznání, že závod začal, že nyní mohou jen vyhrát či prohrát.

V dětství jsem často plaval a pak jsem začal hrát fotbal, u kterého jsem zůstal celý svůj život. Po automobilové nehodě, která se mi stala v roce 2010 a v jejímž důsledku mi byla amputována levá noha, jsem se znovu dostal k plavání. Je to jediný sport, který mohu provozovat bez své protézy.

Přechod z jedné disciplíny do druhé musel být připraven stejně dobře jako zbytek závodu. Přechod od plavání k závodu na kolech považuje Mira za klíčový, neboť se musí nejen převléci, ale také nasadit svou protézu.

Cyklistika je sport, kterému jsem se začal věnovat po nehodě, která skončila amputací mé nohy. Již za šest měsíců a pár dní po autonehodě, která se mi stala v roce 2010, jsem zvládl cyklistický závod. To je také jeden z důvodů, proč je to jeden z mých oblíbených sportů.

Jízda na kole byla v tomto konkrétním roce pro mne nejtěžší disciplínou, neboť jsem na 20. kilometru zažil svou první velkou fyzickou obtíž v podobě křečí. Křeče trvaly celou cestu až do konce závodu, avšak vždy jsme našli dočasná řešení, která mi pomohla pokračovat.

Byl to přesně ten sport, který má Mira nejraději, a který mu během závodu připravil nejtěžší chvíle.

Mira i navzdory této indispozici zvládl celý závod za pouhých 5 hodin a 58 minut a úspěšně se tak kvalifikoval pro Světový šampionát Xterra 2021.

A konečně disciplína, která pro závodníka triatlonu končí cílovou páskou: běh. Proč Mira zahrnul několik kol běhu do svého tréninkového plánu?

Loni jsem dokončil triatlon Xterra Czech za 5 hodin a 58 minut, ale s tímto výsledkem jsem nebyl spokojen. Proto se těším na příští závod. Před Světovým pohárem se znovu zúčastním českého závodu Xterra, kde bych chtěl svůj čas zlepšit o jednu hodinu.

Abyste zlepšili svůj výkon v běhu a dosáhli lepších výsledků, je důležité zahrnout běhání do tréninku, abyste si zvýšili rychlost.

A to také dokázal! Úžasné, Miro! Hlavní závod soutěže Xterra Czech zvládl za 5 hodin a 33 minut, čímž překonal svůj rekord 5 hodin a 58 minut z roku 2020!

Bylo mi ctí strávit s ním čas jeho přípravy na tento závod.

Nemám tolik odvahy, abych se vrhla do triatlonu, ale získala jsem velmi důležitou lekci, která mne bude provázet mým dalším každodenním životem. Vaše tělo vás může dovést do určitého bodu, ale je to vaše mysl a duše, které vás dostanou až do cíle.

Hodně štěstí Miro a se všemi se těším na shledání v prosinci v Maui!